Новости

February 14, 2024

Топ 10 Фацебоок превара: Како се препознати и заштитити

Milica Petrović
WriterMilica PetrovićWriter
ResearcherAishwarya NairResearcher

Фацебоок је моћна платформа која повезује милијарде људи широм света. Међутим, његова широка употреба такође га чини главном метом за преваранте који желе да искористе несуђене кориснике. Током година, софистицираност превара на Фејсбуку је еволуирала, што је све теже разликовало праве интеракције од обмањујућих шема. У овом чланку ћемо детаљно погледати 10 најбољих Фацебоок превара, дати савете како да их препознате и понудићемо стратегије да се заштитите.

Топ 10 Фацебоок превара: Како се препознати и заштитити

1. Захтев за пријатељство са лажног профила

Преваранти пажљиво креирају лажне профиле, понекад клонирајући праве налоге, како би стекли поверење својих жртава. Ови профили често имају минималан лични садржај и мали број пријатеља. Да не бисте постали жртва ове преваре, пажљиво прегледајте профиле пре него што прихватите захтеве за пријатељство. Проверите заједничке пријатеље и недавне активности. Прави профил обично има интеракције са другима током одређеног периода.

2. Пхисхинг Мессагес

Поруке за „пецање“ су дизајниране да опонашају поруке пријатеља или реномираних субјеката, наговарајући вас да кликнете на злонамерне везе. Ове везе могу довести до лажних страница за пријаву дизајнираних да украду ваше акредитиве. Да не бисте наседли на ову превару, будите опрезни са неочекиваним везама или захтевима, чак и од познатих контаката. Проверите на други начин ако вам се чини да порука није карактерна.

3. Романце Сцамс

У љубавним преварама, преваранти користе лажне идентитете за изградњу романтичних односа, на крају манипулишући жртвама да шаљу новац или открију личне податке. Да не бисте постали жртва, приступите онлајн односима са опрезом. Никада не шаљите новац нити делите финансијске детаље са неким кога сте упознали само на мрежи.

4. Лутрија или преваре са наградама

Лутрија или преваре са наградама маме жртве порукама у којима се тврди да су освојили лутрију или награду, тражећи уплату или личне податке да би „потражили“ добитак. Да не бисте наседли на ову превару, будите скептични према нежељеним обавештењима о наградама. Праве лутрије или такмичења не траже од победника да унапред плате накнаде.

5. Лажне добротворне организације

Лажне добротворне организације искоришћавају људски инстинкт да помогну, опонашајући легитимне добротворне организације да траже донације које никада не стигну до оних којима је потребна. Да не паднете на ову превару, донирајте директно преко званичних веб страница реномираних добротворних организација. Спроведите истраживање како бисте осигурали легитимитет добротворне организације.

6. Маркетплаце Сцамс

Фацебоок Маркетплаце је постао жариште за преваре, укључујући превару у вези са неиспоруком и фалсификовану робу. Да не бисте постали жртва ове преваре, користите сигурне методе плаћања које препоручује Фацебоок. Избегавајте трансакције у којима се од вас тражи да користите банковне трансфере или поклон картице.

7. Инвестиционе преваре

Инвестиционе преваре обећавају високе приносе са мало или без ризика, са циљем да привуку кориснике на лажне могућности улагања. Да не бисте наседли на ову превару, темељно истражите сваку инвестицију. Консултујте се са финансијским саветником или проверите код регулаторних тела пре улагања.

8. Квизови и игре

Наизглед безазлени квизови и игре могу бити параван за прикупљање личних података, који се могу користити за крађу идентитета или продати оглашивачима. Да не бисте наседли на ову превару, добро размислите пре него што дате личне податке апликацијама трећих страна. Проверите дозволе и политику приватности апликације.

9. Лажно представљање пријатеља или породице

Преваранти могу да хакују или имитирају налоге ваших пријатеља или породице, тражећи новац или личне податке под маском хитног случаја. Да бисте избегли да паднете на ову превару, проверите све хитне захтеве путем посебног канала комуникације, посебно ако укључују новац или осетљиве информације.

10. Преваре са понудама за посао

Преваре са понудама за посао плене тражиоце посла нудећи лажне могућности за посао за које је потребно плаћање или личне податке да би се „пријавили“. Да не паднете на ову превару, будите опрезни са понудама за посао које захтевају да платите унапред. Проверите легитимност компаније преко званичних канала.

Да бисте побољшали своју безбедност на Фејсбуку, ево неколико додатних стратегија:

  • Редовно ажурирајте подешавања приватности да бисте ограничили шта странци могу да виде и ко може да вас контактира.
  • Омогућите двофакторску аутентификацију да бисте додали додатни ниво сигурности свом налогу.
  • Образујте себе и друге о уобичајеним преварама и поделите ово знање са пријатељима и породицом.
  • Пријавите сваку сумњиву активност користећи Фацебоок функције за пријављивање да бисте означили сумњиве профиле, поруке или постове.
  • Користите јаке, јединствене лозинке и редовно их мењајте да бисте спречили неовлашћени приступ вашем налогу.

Пратећи ове савете и будите на опрезу, можете се заштитити да не постанете жртва Фацебоок превара. Не заборавите да увек будете опрезни и критички размишљате пре него што поделите личне податке или се укључите у финансијске трансакције на платформи.

About the author
Milica Petrović
Milica Petrović
About

Милица Петровић је водећи стручњак Србије за локализацију садржаја онлајн казина. Страст према играма и језику је води кроз процес стварања превода који се дубоко допадају српској публици.

Send email
More posts by Milica Petrović
undefined is not available in your country. Please try:

Најновије вести

Деценија сањања: како освајање 10.000 фунти месечно током 30 година мења животе
2024-05-07

Деценија сањања: како освајање 10.000 фунти месечно током 30 година мења животе

Новости